دنیای تکنولوژی

محل سقوط فضاپیمای اروپا در سطح ماه معلوم شد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

محل سقوط فضاپیمای اروپا در سطح ماه معلوم شد

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶

مدارگرد “سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) موفق شده هست محل سقوط فضاپیمای “اسمارت-۱” را که در سال ۲۰۰۶ بر سطح ماه سقوط کرده بود، پیدا کند.

به نقل از آر گیگ و به نقل از گیزمگ، در سال ۲۰۰۶ ماموریت فضاپیمای “اسمارت-۱″(SMART-1) که متعلق به آژانس فضایی اروپا بود، به پایان رسید و طبق برنامه این فضاپیما با پایان ماموریتش به سطح ماه سقوط کرد و نابود شد اما محل دقیق سقوط آن مشخص نشده بود.

حال مدارگرد ناسا در مدار ماه موفق شده هست محل دقیق سقوط این فضاپیما را بر سطح ماه مشخص کند.

فضاپیمای اسمارت در واقع یک ماموریت مقدماتی برای پروژه‌های آینده آژانس فضایی اروپا بود و پس از حضور دو ساله در مدار ماه به سطح ماه سقوط کرد که در پی آن تلسکوپ های زمینی موفق به رصد یک درخشش محدود در ماه شدند اما شناسایی محل دقیق این سقوط امکان‌پذیر نبود.

سرعت برخورد این فضاپیما با سطح ماه در حدود دو کیلومتر بر ثانیه(۷۲۰۰ کیلومتر بر ساعت) بوده هست و در زمان سقوط آن هیچ فضاپیمای دیگری در مدار ماه نبوده هست که بتوان با کمک آن محل دقیق سقوط را مشخص کرد.

حال پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از این اتفاق محل این سقوط شناسایی شده هست و قدم بعدی محققان این هست که با ارسال کاوشگر به منطقه سقوط اسمارت-۱ به بررسی بقایای آن بپردازند.

کشف محل سقوط اسمارت-۱ با استفاده از تصاویر با وضوح بالای مدارگرد ناسا ممکن شده هست. این محل در ۳۴٫۲۶۲ درجه جنوبی و ۴۶٫۱۹۳ غربی کره ماه قرار دارد.

در این تصویر ابعاد چاله ایجاد شده در پی سقوط این فضاپیما ۲۰ متر طول و ۴ متر عرض دارد و برای اولین بار از سوی ناسا منتشر شده هست.

انتهای پیام