دنیای تکنولوژی

پروتئینی که می‌تواند به طول عمر سالم کمک کند

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

پروتئینی که می‌تواند به طول عمر سالم کمک کند

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

پژوهشگران آمریکایی باور دارند افزایش طول عمر سالم انسان با استفاده از نوعی پروتئین ممکن خواهد بود.

به نقل از آر گیگ و به نقل از گیزمگ، علاقه به طول عمر در همه افراد وجود دارد اما عمر ۱۲۰ ساله‌ای که ۵۰ سال از آن با درد و ناتوانی سپری شود، بی‌فایده هست.

بهتر هست به جای تمرکز صرف بر طول عمر زیاد، از تجربه دانشمندان برای بهبود طول سلامتی خود یعنی مدت زمانی که می‌توانیم از سلامتی خود لذت ببریم، استفاده کنیم.

پژوهش جدیدی که در دانشگاه “براون” آمریکا صورت گرفته هست، پروتئین ” Sirt4″ را با طول عمر سالم “مگس میوه”(fruit flies) مرتبط می‌داند و ممکن هست این کشف به انسان هم تعمیم یابد.

پروتئین‌های “سیرتوئین” (Sirtuin) در فرآیندهای متابولیک وجود دارند و با سالخوردگی و بیماری‌های مربوط به سن مرتبط هستند.

پژوهشگران دانشگاه “براون”، با مطالعه تاثیر این پروتئین‌ها و چگونگی دستکاری آنها برای ارائه زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر، به مگس میوه که مدل حیوانی متداولی برای بررسی متابولیسم هستند، مراجعه کردند.

سه نمونه از هفت سیرتوئین موجود در سلول انسان، در میتوکندری (بخش‌های تولیدکننده انرژی سلول ها) یافت می‌شوند.

به عبارت دیگر، مگس‌های میوه، فقط یک سیرتوئین میتوکندری دارند یعنی Sirt4 و از آنجا که انسان‌ها از این پروتئین بهره‌مند هستند،Sirt4  هدف آشکاری برای آزمایش‌ها بود.

دانشمندان دانشگاه براون برای مشخص کردن نقش  Sirt4دو گروه از کرم‌ها را مهندسی کردند؛ تعدادی که بیش از حد Sirt4 تولید می‌کردند و تعدادی که اصلا قادر به تولید این پروتئین نبودند.

پژوهشگران دریافتند کرم‌های دارای Sirt4 اضافه، ۲۰ درصد سالم‌تر از متوسط مگس‌ها بودند؛ درحالی که طول عمر سالم مگس‌های بدون  Sirt4تا ۲۰ درصد کاهش یافت.

جیسون وود” (Jason Wood)، نویسنده ارشد این پژوهش می‌گوید: ما نشان می‌دهیم  Sirt4، مسئول تنظیم طول عمر و متابولیسم یک ارگانیسم هست و به خصوص این که واکنش متابولیک به غذا نخوردن را هماهنگ می‌کند. همچنین نشان می‌دهیم که تولید بیش از حد این ژن برای  Sirt4، می‌تواند طول عمر مگس میوه را افزایش دهد.

پژوهشگران دریافتند مگس‌هایی که   Sirt4نداشتند، بدون غذا، زودتر از حد معمول به مرگ در اثر گرسنگی دچار شدند.

این مگس‌ها، هنوز در خونشان مواد مغذی و چربی‌های ذخیره شده داشتند اما ظاهرا قادر به دستیابی به این ذخایر نبودند.

این نتایج نشان می‌دهند که Sirt4 نقشی مانند “کلید سوخت” غذا نخوردن داشت که زمان جایگزین کردن سوختن چربی را به جای سوختن کربوهیدرات کنترل می‌کرد.

این موضوع توانست به دانشمندان کمک کند بفهمند چرا محدودیت کالری که یک تکنیک رژیم غذایی متمرکز بر غذا نخوردن شدید هست، برای سلامتی و طول عمر فایده دارد.

استفان هلفند” (Stephen Helfand)، نویسنده ارشد این پژوهش می‌گوید: ما فکر می‌کنیم  Sirt4، هدف جذابی برای کمک به بهبود بیماری‌های متابولیسم و احتمالا افزایش طول زندگی سالم هست. ما کارکرد این پروتئین را در مگس‌های زنده دیدیم اما از چگونگی کارکرد آن مطمئن نیستیم.

دانشمندان دانشگاه براون می‌خواهند بررسی Sirt4 را آغاز کنند؛ از جمله فهمیدن این که چه چیز آن را فعال می‌سازد و این پروتئین چگونه در پستانداران و به خصوص انسان‌ها عمل می‌کند.

این پژوهش در مجله ” Proceedings of the National Academy of Sciences” به چاپ رسید.

انتهای پیام