دنیای تکنولوژی

کشف ویژگی‌های جدید شفق‌های مشتری

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

کشف ویژگی‌های جدید شفق‌های مشتری

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

مدارگرد “جونو” که در مدار مشتری مستقر هست موفق شد به اطلاعات جدیدی درباره ویژگی‌های شفق‌های مشتری دست پیدا کند.

به نقل از آر گیگ و به نقل از اسپیس، سیاره مشتری که بزرگترین سیاره در منظومه شمسی هست دارای جوی خاص و منحصر به فرد هست.

ارتفاع جو مشتری از سطح آن به ۵۰۰۰ کیلومتر می‌رسد و دما و فشار بالایی دارد و نکته جالب در رابطه با جو مشتری این هست که بزرگترین شفق‌های منظومه شمسی نیز در جو آن دیده می‌شود.

مطالعه شفق‌های مشتری یکی از اهداف ماموریت فضاپیمای “جونو”(Juno) بوده هست.

این فضاپیما در تاریخ ۵ جولای ۲۰۱۶ به مدار مشتری رسیده هست و در حال عکس‌برداری و انجام آزمایش‌های گوناگون بوده هست.

محققان آزمایشگاه فیزیک دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به تازگی با آنالیز داده‌های این فضاپیما متوجه شدند منابع ایجاد طوفان‌های مغناطیسی در مشتری با زمین متفاوت هست.

این تحقیق به سرپرستی “باری مواک”( Barry Mauk) با استفاده از داده‌های بدست آمده از طیف‌نگار فرابنفش و ابزار تشخیص ذرات و انرژی سیاره‌ای فضاپیمای جونو در قطب‌های مشتری انجام شده هست.

عامل ایجاد شفق‌های قطبی در مشتری همانند آنچه در زمین رخ می‌دهد، یونیزه شدن ذرات حاصل از طوفان‌های خورشیدی در میدان مغناطیسی قطب هست.

محققان در بررسی داده‌های جونو متوجه شدند که انرژی این ذرات در قطب مشتری به ۴۰۰ هزار الکترون‌ولت می‌رسد که حدود ۱۰ تا ۳۰ برابر بیشتر از مقدار انرژی این ذرات در زمین هست که برای ایجاد شفق قطبی نیاز به چندین هزار ولت ولتاژ هست.

اما نکته قابل توجه در رابطه با مشتری این هست که تمام این ولتاژ به تنهایی از میدان مغناطیسی این غول گازی تامین نمی‌شود.

دکتر مواک در کنفرانس خبری این تحقیق گفت: در مشتری روشن‌ترین شفق‌های قطبی به خاطر پدیده‌ای موسوم به شتاب‌دهی بی‌نظم ایجاد می‌شود که درک ساختار و عملکرد آن برای ما زیاد روشن نیست.

وی افزود: داده‌ها نشان می‌دهد هر چقدر میزان تراکم و نور شفق‌ها قدرتمندتر باشد این فرایند نیز با قدرت بیشتری در جریان هست اما برای درک بیشتر نیاز به داده‌های بیشتر و آنالیز دقیق‌تر داریم.

این داده‌ها می‌تواند در شناساندن مشتری به محققان نقش مهمی بازی کند و در شناخت سیارات گازی فراخورشیدی شبیه به مشتری کمک‌کننده باشد.

ویژگی‌های موجود در جو مشتری سبب شده که سوالات زیادی در رابطه با این سیاره بدون پاسخ باقی بماند.

مواک در رابطه با انرژی شفق‌های قطبی در مشتری خاطرنشان کرد: حداکثر انرژی شفق‌های قطبی در مشتری عدد بسیار قابل توجهی هست و می‌تواند برای شناخت کمربند رادیواکتیو این سیاره بسیار کارآمد باشد.

استاد دانشگاه جان هاپکینز گفت: این تابش‌های رادیواکتو همواره برای فضاپیماها و مهندسان طراح آنها ایجاد زحمت می‌کنند و به همین دلیل شناخت صحیح از آنها کار را برای متخصصان راحت‌تر می‌کند.

ماموریت جونو در فوریه ۲۰۱۸ به پایان خواهد رسید اما تا قبل از پایان آن، این فضاپیما اطلاعات زیادی در رابطه با مشتری و نحوه شکل‌گیری این سیاره و همچنین تاریخچه منظومه شمسی به زمین خواهد فرستاد.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی Nature منتشر شده هست.

انتهای پیام